Statyny to grupa leków stosowanych głównie w celu obniżenia poziomu cholesterolu i zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ich stosowanie w niektórych środowiskach (głównie pacjenckich) budzi obawy. Na kształt ruchów „antyszczepionkowych” powstały inicjatywy „antystatynowe”. Powstaje pytanie czy na tle stosowania statyn możliwe jest popełnienie błędu medycznego (czy też węziej – błędu lekarskiego) i na czym może on polegać ?
Na wstępie należy określić podstawowe zasady prawidłowej terapii hipolipemizującej – są to:
- ustalenie potrzeby zastosowania statyn
- dobór właściwego leku
- ustalenie właściwej dawki
- „pilnowanie” ciągłości przyjmowania statyn przez pacjenta
- poinformowanie pacjenta o możliwych działaniach niepożądanych statyn i reagowanie na nie, włącznie z próbą włączenia alternatywnej statyny
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż uchybienia w którejkolwiek ze wskazanych „płaszczyzn” może być uznane za błąd medyczny / błąd lekarski, a tym samym rodzić odpowiedzialność, głównie w aspekcie naruszenia prawa pacjenta do otrzymania świadczeń zdrowotnych odpowiadających aktualnej wiedzy medycznej.
Na koniec należy dodać, iż statyny są lekami bardzo szeroko stosowanymi ; niektóre statyny umieszczono na Krajowej Listy Leków Krytycznych, co podkreśla ich znaczenie w terapii.
Na marginesie należy odnotować, że propagowanie przez lekarzy poglądów „antystatynowych” może wiązać się z reakcją dyscyplinarną ze strony organów samorządu zawodowego, podobnie jak w przypadku krzewienia poglądów „antyszczepionkowych”.
Prześlij komentarz