Zakażenie gronkowcem samo w sobie nie jest zawsze błędem medycznym. Gronkowiec jest powszechnym rodzajem bakterii, które mogą powodować różne infekcje, od łagodnych skórnych do poważnych infekcji układowych. Wiadomym jest, iż bakteria gronkowca naskórkowego zaliczana jest do flory stałej skóry człowieka i powszechnie występuje w jego otoczeniu dlatego też tym bardziej należy dbać szczególnie o sterylność miejsca operowanego i używanych narzędzi.
Czasami zakażenie gronkowcem może wystąpić pomimo stosowania odpowiednich procedur zapobiegawczych, a więc nie jest to koniecznie wynik błędu medycznego.
Jednakże, jeśli zakażenie gronkowcem wystąpiło wskutek błędu medycznego, na przykład zaniechania odpowiednich procedur higieny przed/podczas zabiegu chirurgicznego (np. użycie niedostatecznie zdezynfekowanych narzędzi, niewłaściwego odkażenia miejsca operowanego) lub niewłaściwego stosowania antybiotyków, wtedy można to uznać za błąd medyczny.
W takim przypadku uzasadnione może być podjęcie działań prawnych w celu uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia.
Uprzedzając ew. obronę w tych sprawach należy stwierdzić, iż przedstawienie ew. dowodów na sterylizację narzędzi „z automatu” nie wyłącza odpowiedzialności szpitala (czy innego podmiotu leczniczego), albowiem po pierwsze mogło dojść do błędu ludzkiego w tymże procesie, po drugie zaś mogła zaistnieć inna przyczyna zawinienia (głównie spośród opisanych powyżej).
Prześlij komentarz